נהיגה בשכרות- האכיפה הפרועה והזלזול בשלטון החוק

בדיקת נשיפה באמצעות הינשוף, אלכוהול בדם, ריכוז אלכוהול באוויר נשוף, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים - החוק התקנות והמציאות

                         

  חזרה לדף הבית                                                                                                                                טלפון 03-5669638       [email protected]

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- כתבות הערות ותגובות---------

- מומחים - חוות דעת ועדויות---

- פסיקה והליכים תלויים----------

- חקיקה-----------------------------

- שונות------------------------------

 

 

ינשוף? מה זה בכלל?

מכשיר נשיפה לבדיקת ריכוז אלכוהול באוויר נשוף המכונה על ידי משטרת ישראל "ינשוף"     

איך זה עובד? מה זה מודד? כמה זה אמין?

 

תאמינו או לא, אבל אף אחד מהגורמים החשובים שהחליטו על הפעלת מכשיר הנשיפה או מפעילים אותו במרץ, לא יודע עליו, וכיצד הוא פועל הרבה יותר מכם.

הכנסת, שר התחבורה, השר לבחון פנים, והשופטים ניזונים ממה שאמרה להם המשטרה, כלומר ראש מדור מכשור וציוד. ראש המדור הזה נחקר לא מזמן בבית המשפט ומתברר שהוא עצמו איננו יודע הרבה. כל שאלה טכנית שנשאלה נשארה ללא מענה עם הצעה: תשאל את היצרן....

השר "אישר" את המכשיר, אבל אף אחד לא בדק מה המכשיר הזה בכלל יודע לעשות. כשנים עשר נהגים הורשעו בישראל בשנתיים האחרונות על סמך בדיקת נשיפה, ועוד רבים אחרים תלויים בחסדיה. אבל לבתי המשפט אין שמץ של מושג מה מכיל הגולם הזה שהפך להיות "שופט על" שכולם מכבדים כל כך את פסק דינו. ואם זה לא מחדל מחדל מהו?

ובכן מה המכשיר עושה?

מי ששתה אלכוהול, האלכוהול מוצא את דרכו דרך המעיים אל מחזור הדם. ברגע שיש  אלכוהול במחזור הדם האלכוהול מגיע למח ו"משבש את פעולתו" מה שאנחנו מכנים שכרות. כמובן שככל שיש יותר אלכוהול בדם דרגת "השיבוש" גבוהה יותר. אבל המכשיר הזה איננו עורך בדיקת דם. הוא מחפש "ראיות" להימצאות האלכוהול בדם בדרך עקיפה. הוא מחפש שרידים של אלכוהול באוויר המגיע מן הריאות, ומודד אותו.

מדוע בריאות? האלכוהול הוא חומר נדיף. כשמחזור הדם עובר בריאות, חלק מהאלכוהול מתנדף ו"אובד" לדם, ויוצא לו בתהליך הנשיפה. אם אנחנו נושפים למכשיר כזה אחרי שבדמנו יש אלכוהול, המכשיר מנסה למדוד את האלכוהול שנפלט.

המדידה איננה עניין פשוט כל כך. לכל אחד יש כושר נשיפה אחר, האלכוהול איננו נפלט בריאות ב"זרם קבוע", יש לו נטייה להתגבש עם מים ומזון, ובכלל יש גם חומרים אחרים ש"מבלבלים" את המכשיר אשר חושב אותם לאלכוהול.

כדי לבצע מדידה אנליטית טובה צריך מכשיר ש"יודע" להימנע מכל המכשלות הללו. חברת דראגר פיתחה ברבות השנים מכשירים כאלה אשר פיתוחם השתנה עם גילויים שונים של המדע, אבל בייחוד מול בקרה של המערכת המשפטית בארצות העולם, ששמרה על טוהר המשפט בזה שהכריחה את היצרן להקפיד עם כללי המדידה והכיול של המכשיר כדי למנוע הרשעת חפים מפשע.

המכשיר מקבל אם כן את האוויר הנישוף מריאותיו של הנבדק ומודד את כמות האלכוהול בשתי שיטות נפרדות כדי לבקר את עצמו. בדיקה באמצאות קרן אינפרא אדומה ובדיקה אלקטרו כימית. אחרי הבדיקה הוא אמור להוציא פלט שבו רשומות תוצאות כל הבדיקות. (הינשוף הישראלי מעלים את תוצאות המדידה עם החיישן האלקטרו כימי).

מידת הדיוק של הבדיקה תלויה מאד בכיולו של המכשיר, כיול שחייה להיות מדויק מאד. כל חצי שנה המכשיר צריך לעבור כיול וכיוון קפדניים ומקיפים במעבדה, וגם לפני בדיקת נהגים ואחרי טלטולו ממקום למקום הוא צריך כיול נוסף, ברמה קלה יותר.

הכיול והבקרה על רכיבי המכשיר הם כלל בל יעבור בכל העולם להכשרת תוצאת המדידה כראיה כשרה. לא כן בישראל. כאן אין למשטרה כל בקרה על פעולות המכשיר, והיא איננה מכפיפה עצמה לכללי מדידה בינלאומיים המחייבים בכל העולם, לרבות בגרמניה מולדת הדראגר. אם תחשבו שיש כאן עיקרון - האי טעות בידכם. זהו סתם מחדל שלומיאלי.

ולבסוף, גם אם הבדיקה נתנה תוצאה מדויקת - צריך לזכור שזוהי תוצאה של מדידת האלכוהול באוויר הנישוף - לא האלכוהול בדם. קביעת היחס בין זה לזה היא סוגיה נפרדת וחשובה לא פחות.

 

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- פתח דבר

-  ינשוף? מה זה

- כיול? ומה זה?

- האם יש מכשיר נשיפה ראוי בעולם?

- מיהו "שיכור"? מה שהיה

- מיהו "שיכור" - החוק הקיים!

- הקשר בין 240 מיקרוגרם ל0.5%

- מה הקשר בין בדיקת דם ונשיפה

- כיול לפי תקנות התעבורה

- כיול וסימולציה של נשיפה

- אלכוהול וחמרים אחרים

- פלט מזויף? פלט שגוי?

- נשיפה פסולה והסירוב לנשוף

- המעבדה המשטרתית

- ה"נשיפון" מהפיצוציה

- עוכבת? איך להתנהג

- ויזה לארה"ב וקנדה

- עתירה לבג"ץ - מדוע ולמה

 

 

מידע רב נוסף יתווסף לאתר באופן הדרגתי ותכוף - כדאי לחזור ולעיין.

 

קורא נכבד: נתקלת בבעיית נהיגה בשכרות, אל תתפתה לייצג את עצמך. גש לעורך דין המתמחה בבעיות נהיגה בשכרות והתייעץ עימו.    

 

 

 

______________________

 

 

חזרה לדף הבית

ליצירת קשר: [email protected]

או בפקס 035661667