נהיגה בשכרות- האכיפה הפרועה והזלזול בשלטון החוק

בדיקת נשיפה באמצעות הינשוף, אלכוהול בדם, ריכוז אלכוהול באוויר נשוף, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים - החוק התקנות והמציאות

                         

  חזרה לדף הבית                                                                                                                                טלפון 03-5669638       [email protected]

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- כתבות הערות ותגובות---------

- מומחים - חוות דעת ועדויות---

- פסיקה והליכים תלויים----------

- חקיקה-----------------------------

- שונות------------------------------

 

 

המעבדה המשטרתית האלקטרוניקה והקדמה

לכל אדם מן הישוב יש יראת כבוד למדע, למדענים ולנפלא מאיתנו המתבצע במעבדות. גם מכשיר הנשיפה המשטרתי - המכונה "ינשוף" נהנה מהמוניטין הרב של הטכנולוגיה בחלוקים לבנים , ואפילו מחוקק המשנה נפל שבי בקסם המכשור וקבע שלמכשיר יש חזקת אמינות ותקינות: לאמור בית המשפט רואה מלכתחילה ובאופן מוחלט במכשיר מכשיר אמין, אף שזה לא הוכח מעולם, ועל הנאשם לערער עובדה זו אם רצונו בכך.

האמת היא שעד השנה האחרונה, כאשר פרקליט בישראל הטיל דופי במכשיר הרי היה זה בדרך כלל מן השפה ולחוץ, שהרי כדי להטיל בו דופי ממש וברצינות צריך להצטייד במידע רלבנטי ערוך בחוות דעת מטעם מומחה בר סמכא. במגרת המאבק שמדווח באתר זה התייצבנו מגובים בחוות דעת של מדענים התחומי מדע שונים, טוקסיקולוגיה טרמודינמיקה וכיול ומדידות, ומביאים לפני בתי המשפט להכרעה חומר שצריך לשות תיקון במצב  החמור שבו רבים המורשעים בלא עוול בכפם, כמו גם שיכורים המתחמקים מעונש ומקבלים רשות לנהוג בגילופין.

אם מישהו טוען בבית המשפט שהוא מטיל דופי בתקינות המכשיר יוצאת המשטרה ידי חובה על יד הכשת תעודת עובד ציבור החתומה על ידי אחד מעובדי המעבדה המשטרתית המעיד שבדק את המכשיר ומצאו תקין. מה יעשה אזרח ואפילו אם הוא עורך דין מול תעודה כזו. האם יש לו בכלל כלים להתמודד עם מה שנעשה במעבדה משטרתית מכובדת שלא לנגד עיניו?

ובכן צריך לדעת היטב: תעודות אלה אין בהן ממש. אם זה שערך את התעודה איננו יודע דבר וחצי דבר על מרכיבי המכשיר ודרך פעולתו - אין זה משנה אם הוא "חושב" או "מאשר" שהוא "תקין". השאלה איננה אם השוטר סבור שהמכשיר תקין אלא אם הוא אכן תקין על פי רכיביו בעיני מי שמכיר אותם היטב ובחן באופן מדוקדק כי אכן הם מגלים תקינות.

ובכן האמת הפשוטה על "מעבדת" משטרת ישראל היא כזו:

איש משטרה שעובר "הכשרה" של מספר ימים על ידי איש משטרה אחר שגם הוא עבר "הכשרה" של מספר ימים מקבל לידו רשימת פעולות שעליו לעשות המכונות " צ'ק ליסט" (check list). הוא איננו עושה דבר זולת ביצוע סידרת הפעולות הללו בלי להבין אפילו את מהותן. כשהוא מסיים אותן "אומר לו המכשיר" שהכל בסדר ובכך נחה דעתו שסיים את תפקידו. הוא איננו מעמיד את המכשיר אפילו בניסיון מבוקר אחד לבדוק אם אכן המכשיר "תקין". וגם אין לו ידע או אמצעים לעשות כן.

בלי "להוכיח" את מה שנאמר כאן לא נצא ידי חובתנו. אז בזהירות, וכדי שלא להלבין פניו של איש ברבים, אביא ציטוטים נבחרים  מחקירה נגדית של איש מעבדה שכזה שנתן "תע"ץ תקינות" שכזה (תיק ת 25777/07 תל אביב בפני השופטת שדמי)

ש.ת. אני הנדסאי אלקטרוניקה והוסמכתי על ידי משטרת ישראל לטפל במכשירים אלה.

ש.ת. מי שהדריך אותי הוא מפקד המעבדה רפ"ק ארז כהן.

ש.ת נכון שאני מקיים את ההוראות שבטופס

ש.ת. מפקד המעבדה הנחה אותי לבצע ביקרת שגה לפי הכתוב בנוהל ולפי המסמך שנקרא צ'ק ליסט.

ש.ת. לשאלתך אני אומר לבית המשפט שהמכשיר תקין זה לא הוכחה שהמכשיר תקין באופן מוחלט, וזה הוכחה שעשיתי את מה שמר ארז אמר לי לעשות. אני אומר שלאחר שאני בודק את המכשיר וכל הפרמטרים החשמליים שבצ'ק ליסט עלו יפה, המכשיר בעצמו מוציא פלט שהוא תקין והוא כשיר לפעולה. אני מציג את המסמך ואת הפלט

ש.ת. כאשר אתה אומר לי שיש רק תוצאה אחת של ur בפלט (מתוך שתים), ושואל אותי האם הבדיקה שאני עושה היא כפולה, אני אומר שהבדיקה שאני מבצע נותנת ערכים.... מעבר לזה אין ביכולתי לנתח לעומק את הערכים שמתקבלים. הערכים שמתקבלים הם ערכים אבסולוטים לגבי ולגבי אם הם בתחום אזי המכשיר תקין.

.....זה לא מתפקידי לרדת לעומקם שלך דברים, לנתח ערכים ופרמטרים שאדוני מבקש.

ש.ת. אני לא עד מומחה לעניין הפלט שיוצא לאחר בדיקת האלכוהול במכשיר.

ש.ת. אני לא עברתי קורס להפעלת המכשיר ואני לא מסוגל להפעילו.

ש.ת. נכון שאני לא יודע מה זה עקומת כיול.

ש.ת. לא מתפקידי לדעת אם הבלון עבר בדיקה.

ש.ת. נכון שאת הערך שאני רושם במכשיר אני לוקח מתעודה שנמצאת על הבלון

ש.ת. כאשר אתה מציג בפני את התעודה ושואל אותי האם חוץ מאשר להעתיק את המספר המסומן בקו אני יכול להסזביר את התוכן שלה - אני חוזר ואומר שאני לא מומחה לנוסחים אני מקבל תבניות מובנות בכל הקשור למכשירים ועובד לפיהם.

ש.ת. לשאלתך אם אני יודע מה זה ppm אני משיב שאני לא יודע

ש.ת. נכון שבמהלך הבדיקה שאני עושה למכשיר אני מסובב/מכוון את ווסת הלחץ בבלון - אני אומר שמה שאני עושה זה בדיקה ולא כיול!

ש.ת. אני נעזר בבלון גז. אינני יודע מה יש בבלון.

עכשיו אתם מוזמנים לכוונן חדש את יחסכם למילה מעבדה.

 

 

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- פתח דבר

-  ינשוף? מה זה

- כיול? ומה זה?

- האם יש מכשיר נשיפה ראוי בעולם?

- מיהו "שיכור"? מה שהיה

- מיהו "שיכור" - החוק הקיים!

- הקשר בין 240 מיקרוגרם ל0.5%

- מה הקשר בין בדיקת דם ונשיפה

- כיול לפי תקנות התעבורה

- כיול וסימולציה של נשיפה

- אלכוהול וחמרים אחרים

- פלט מזויף? פלט שגוי?

- נשיפה פסולה והסירוב לנשוף

- המעבדה המשטרתית

- ה"נשיפון" מהפיצוציה

- עוכבת? איך להתנהג

- ויזה לארה"ב וקנדה

- עתירה לבג"ץ - מדוע ולמה

 

 

מידע רב נוסף יתווסף לאתר באופן הדרגתי ותכוף - כדאי לחזור ולעיין.

 

קורא נכבד: נתקלת בבעיית נהיגה בשכרות, אל תתפתה לייצג את עצמך. גש לעורך דין המתמחה בבעיות נהיגה בשכרות והתייעץ עימו.    

 

 

______________________

 

 

חזרה לדף הבית

ליצירת קשר: [email protected]

או בפקס 035661667