נהיגה בשכרות- האכיפה הפרועה והזלזול בשלטון החוק

בדיקת נשיפה באמצעות הינשוף, אלכוהול בדם, ריכוז אלכוהול באוויר נשוף, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים - החוק התקנות והמציאות

                         

  חזרה לדף הבית                                                                                                                                טלפון 03-5669638       [email protected]

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- כתבות הערות ותגובות---------

- מומחים - חוות דעת ועדויות---

- פסיקה והליכים תלויים----------

- חקיקה-----------------------------

- שונות------------------------------

 

    

מיהו שיכור?

פקודת התעבורה, התקנות, והמציאות - איזה בלבול!

בלבול רב שורר בשאלה מיהו שיכור. הבלבול נובע מכמה וכמה סיבות. שיכור הוא מושג שיש לו מובן מילולי. המובן הזה אינו מוגדר דיו ולא כל מי שהוא שיכור בעיני האחד הוא אכן שיכור בעיני האחר.

חלק מן הבלבול נובע מכך שמדצמבר 2005 שינה המחוקק, כלומר הכנסת, בחוק, את ההגדרה של המונח "שיכור"., אבל המשטרה והשופטים רובם ככולם "לא שמו לב" לכך שהחוק שונה, ויש כאלה שאפילו כתבו פסקי דין ובהם קבעו שהחוק לא שונה.....

רק בימים אלה, עמד כבוד השופט אחיקם סטולר מבית המשפט המחוזי מחוז המרכז משתאה מול הטענה שהחוק שונה, כשהוא מצביע על הנוסח שבפניו. עד שהתברר שלשכת עורכי הדין המספקת לשופטים תוכנה משפטית "שכחה" לתקן את החוק, והשופטים קוראים כנראה חוק שגוי ומחליטים.

חלק נוסף של הבלבול נובע מכך ששר התחבורה שהיה בשנת 1982 (ישראל קיסר - זוכרים?) התקין כל מיני תקנות בלתי חוקיות ובלתי תואמות את החוק, שהכל משתמשים בהם במשך שנים ארוכות בלי לתת את הדעת על הטעות והסתירה בינן ובין החוק.

ובכן, עד 2005 שיכור היה מי שהוא "שיכור" בלשון בני אדם. כך נקבע בסעיף 62(3) לפקודת התעבורה.

לפי פסק דין מפורסם הידוע כהלכת "עודה" ניתן ללמוד על שכרותו של אדם משלל סימנים חיצוניים ומדעיים, כאילו היה מדובר בפאזל, ודי לנו ששניים או שלושה חלקים ממנו משכנעים את השופט שהנהג אכן היה שיכור. (הליכה מתנדנדת, דיבור לא שגרתי, הקאות, ריח אלכוהול מהפה, עיניים אדומות, בקבוק משקה ריק במכונית, בדיקת דם, וכו'.

הגדרת השיכור היא הגדרה גמישה. יש בני אדם שלוגמים טיפה אחת וכבר הם שיכורים של ממש, ואילו אחרים יכולים ללגום יותר, והרבה יותר, בלי שישתכרו ממש. כלומר - ההגדרה הישנה הייתה פתח נרחב לויכוח עובדתי וניתוחים מורכבים של עובדות לא פשוטות.

בתקנות התעבורה הופיעה הגדרת "המידה הקבועה", שהיא כאמור חוקקה בשנת 1982 והיא חורגת מההגדרה שבחוק. מדוע? כיוון שהמידה הקבוע אומרת שרק מי שבדמו חצי אחוז אלכוהול יחשב שיכור. מה יהיה על אלו שהם שיכורים כשבדמם פחות מזה? ומה על אלו שבדמם הרבה יותר והם אינם שיכורים?

גם בדיקת הנשיפה והמידה 240 מיקרוגרם שבתקנות איננה מעוגנת בחוק. אבל כך נוהגים מזה 25 שנה בלי מחשבה שנייה.

יש שופטים רבים שעדיין סבורים ששיכור הוא מי שבאוויר ריאותיו יותר מ240 מיקרוגרם אלכוהול, או חצי אחוז בדמו - אבל השאלה עדין לא הגיע לבירור ממצה בבית המשפט העליון.

כדי לדעת מה התשובה החוקית ראוי לקרא את "מיהו שיכור" - החוק הקיים.

 

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- פתח דבר

-  ינשוף? מה זה

- כיול? ומה זה?

- האם יש מכשיר נשיפה ראוי בעולם?

- מיהו "שיכור"? מה שהיה

- מיהו "שיכור" - החוק הקיים!

- הקשר בין 240 מיקרוגרם ל0.5%

- מה הקשר בין בדיקת דם ונשיפה

- כיול לפי תקנות התעבורה

- כיול וסימולציה של נשיפה

- אלכוהול וחמרים אחרים

- פלט מזויף? פלט שגוי?

- נשיפה פסולה והסירוב לנשוף

- המעבדה המשטרתית

- ה"נשיפון" מהפיצוציה

- עוכבת? איך להתנהג

- ויזה לארה"ב וקנדה

- עתירה לבג"ץ - מדוע ולמה

 

 

מידע רב נוסף יתווסף לאתר באופן הדרגתי ותכוף - כדאי לחזור ולעיין.

 

קורא נכבד: נתקלת בבעיית נהיגה בשכרות, אל תתפתה לייצג את עצמך. גש לעורך דין המתמחה בבעיות נהיגה בשכרות והתייעץ עימו.    

 

 

______________________

 

 

חזרה לדף הבית

ליצירת קשר: [email protected]

או בפקס 035661667

נהיגה בשכרות, נהיגה בשכרות, ינשוף, נהיגה תחת השפעת אלכוהול, אלכוהול בדם, אחוז אלכוהול בדם, רמת אלכוהול בדם, אלכוהול באויר נשוף, בדיקת נשיפה, בדיקת ינשוף בדיקת שכרות, שיכרות, שיכורים על הכביש, שיכורים מהכביש, תאונות, תאונה, תאונת דרכים, יין, ווקדה, וודקה רדבול, וויסקי, שלילת רשיון, רשיון נהיגה, משרד התחבורה, משרד הרישוי, פסילת רשיון, פסילה מלנהוג, עו"ד לענייני תעבורה, עו"ד המתמחה בתעבורה, עורך דין תעבורה, עו"ד מומחה לתעבורה, משטרת ישראל, משטרה, ענף התנועה, משטרת התנועה, מלכודת שכרות, בדיקת דם, לשכרות, הרוגים בתאונות דרכים, פצועים בתאונות דרכים, גורמים ךתאונות דרכים, לא שותים, לא נוהגים, אם שותיםä טל סטפנוב, שלמה נחשון, אטינגר, בית המשפט השלום, בית המשפט המחוזי, בית המשפט העליון, עתירה לבג"ץ, אברהם טננבוים, השופט ד"ר טננבוים, השופט חן אביטל, השופט יוסף ריבלין, שופט תעבורה, בית המשפט לתעבורה, עונש מינימום, עו"ד אילון אורון, אסף אורון, עו"ד דוד גולן, עו"ד אשר ארבל, עו"ד אלגרנטי, ש.נחשון (אטינגר) שופט, פס"ד גורן, השופט מודריק, עודד מודריק, ד"ר מודריק, בדיקת כיול, כיול מכשיר נשיפה, כיול ינשוף, אמבט כיול, בלון כיול, עקומת כיול,  רפ"ק דוד כתר, סנ"צ בן חמו, בני סמו, בנימין סמו, oiml פסק דיו ניו ג'רסי, תקנה 169ז, הגדרת "שיכור", משקאות משכרים, משכר משכר, תחת השפעת משקה משכר, תחת השפעת משקאות משכרים, נהיגה בפסילה, נהג בפסילה, נהג בשלילה, נהג בזמן פסילה, נהג בחוסר זהירות, נהיגה רשלנית, משרד התחבורה. בית ספר לנהיגה, מורה לנהיגה,