נהיגה בשכרות- האכיפה הפרועה והזלזול בשלטון החוק

בדיקת נשיפה באמצעות הינשוף, אלכוהול בדם, ריכוז אלכוהול באוויר נשוף, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים - החוק התקנות והמציאות

                         

  חזרה לדף הבית                                                                                                                                טלפון 03-5669638       [email protected]

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- כתבות הערות ותגובות---------

- מומחים - חוות דעת ועדויות---

- פסיקה והליכים תלויים----------

- חקיקה----------------------------

- שונות-----------------------------

 

 

   

כיול? ומה זה?

החובה הבלתי מתפשרת שכל מכשיר מדידה יהיה מכוון וימדוד תוצאות אמת!

אף אחד לא מוכן לקנות מוצר לפי משקל, ולשלם בהתאם לשקילה, ולגלות אחר כך שהמאזניים לא היו מדויקות וכי קיבל פחות ממה שקנה. רוכל או חנווני שהמאזניים שלו נמצאו לא מדויקות על ידי משרד המסחר והתעשייה צפוי לעונשים כבדים ביותר. אנחנו רוכשים דלק בתחנת הדלק כשמכונה "מודדת" את כמות הדלק שאנו רוכשים. תארו לעצמכם שמתגלה כי בתחנה פלונית המכונה מדייקת רק ב95%.... אוי לאותו סקנדל. הפתרון הוא פעולת ביקורת וכיוון תקופתיים ויומיים ששמם כיול.

פעולת המדידה והביקורת עליה איננה עניין לחובבנים. זהו עניין רציני שמטופל על ידי הארגון הבינלאומי למטרולוגיה (מלשון מטר), שישראל חברה בו וידוע בכינויו ה- OIMLחברות הארגון מתכנסות מדי שנה והארגון חוקר וקובע סטנדרטים מודרניים ומחייבים לביצוע כיול ומדידות בכל שטחי המדידה המוכרים. בעולם המודרני אין מקום לפערים בין מדינה למדינה בעניין שכזה, ולכן חברות הארגון מחויבות לתת ביטוי בחוקים שלהם למחייבות הזו. בישראל יש הצעת חוק בעניין הזה שלא זוכה לטיפול ראוי, ואולי עכשו כשניערנו ממנה את האבק המכוער, יקום מישהו לטפל בה.

עניין הכיול חשוב, כפי שכל אחד מבין, גם ברפואה וגם במשפט. בדיקות דם ובדיקות מעבדה אחרות נעשות על ידי מכשירי מדידה אנליטיים שהינשוף הוא חלק בלתי נפרד מהן. משרד הבריאות מחייב כל מעבדה, המפעילה מכשירי מדידה אנליטיים לכייל אותם כיול תקופתי, וגם כיול יומי.

הרעיון הוא שאדם מפעיל אמצעים חיצוניים על המכונה ובודק אם התוצאות שהיא נותנת מדויקות. אם הן לא מדויקות הוא מכוון אותה כדי שתהיה מדויקת. צריך בטחון מוחלט שמכונת המדידה לא סטתה מן הדיוק המצופה.

ומה על מכשירי מדידה שהם ראיה במשפט פלילי?

כאשר מדברים על מכשיר נשיפה, הדרך לבדוק את אמינות התוצאות שהוא נותן היא פשוטה: "נותנים" למכשיר כמה דוגמאות ידועות של חומר, ובודקים אם הוא מראה את התוצאות כפי הצפוי בכל אחת ואחת מרמות הריכוז שניתנו לו למדידה. כדי לעשות זאת צריך כמובן דוגמאות מאושרות וחתומות של יצרן בדוק, שביניהן אחת שאיננה מכילה אלכוהול בכלל, ואחרות שהשיעור של האלכוהול שבהן עולה במרווחים מתאימים בתחומים שבהם המכשיר צפוי למדוד. אם למשל אומרים לנו ששכרות היא 240 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף, רצוי לתת למכונה דוגמא אחת של אפס,(המכונה blank sample ), דוגמא אחת של 200, אחת של 300 , של 400, של 500 ושל 600.. ה- oiml דורש עקומת כיול עם חמש נקודות מדידה.

אם תשאל מפעיל מכשיר ינשוף של משטרת ישראל האם הוא כייל את המכשיר הוא ישיב לך בבטחון מלא, ובמידת שכנוע עצnי מוחלט, שהוא כייל את המכשיר. אבל אם תבדוק את תוכן התשובה תגלה כמה דברים מדהימים. ראשית המפעיל המשטרתי איננו בודק את המכשיר. הוא שואל את המכשיר: האם אתה מדוייק? והמכשיר משיב לו, על פי רוב ב"כן". דעתו של המפעיל נחה מן התשובה כי המכשיר הוא חכם ויודע. בזה מתמצא בעיני משטרת ישראל רעיון הכיול.

משטרת ישראל איננה מכירה ב"עקומת כיול" כל שהיא ואיננה מבצעת כיול בכלל!!! היא אינה מצויידת בציוד מתאים ומתעלמת לחלוטין מן החובה שבחוק.

מי שחשב שבמעבדה של משטרת ישראל, פעם בתקופה מסוימת מתבצע כיול כהלכתו - שוב נכונה לו אכזבה. בפעולה החצי שנתית, נבדקים רכיבי המכשיר על ידי סדרת פעולות שבהן עוקב טכנאי המעבדה אחר הנחיות המכשיר מעל גבי הצג שלו, אבל שבף שלב לא מעמיד את המכשיר למבחן. אף שוטר אף פעם לא מציג למכשיר חומר בריכוז ידוע לבדיקה עיוורת....

עובדות אלו הוכחו כבר בעניין אבישר-עוזרי בבית משפט השלום בירושלים ובית המשפט קבע שאכן המצב בלתי חוקי.

 

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- פתח דבר

-  ינשוף? מה זה

- כיול? ומה זה?

- האם יש מכשיר נשיפה ראוי בעולם?

- מיהו "שיכור"? מה שהיה

- מיהו "שיכור" - החוק הקיים!

- הקשר בין 240 מיקרוגרם ל0.5%

- מה הקשר בין בדיקת דם ונשיפה

- כיול לפי תקנות התעבורה

- כיול וסימולציה של נשיפה

- אלכוהול וחמרים אחרים

- פלט מזויף? פלט שגוי?

- נשיפה פסולה והסירוב לנשוף

- המעבדה המשטרתית

- ה"נשיפון" מהפיצוציה

- עוכבת? איך להתנהג

- ויזה לארה"ב וקנדה

- עתירה לבג"ץ - מדוע ולמה

 

 

מידע רב נוסף יתווסף לאתר באופן הדרגתי ותכוף - כדאי לחזור ולעיין.

 

קורא נכבד: נתקלת בבעיית נהיגה בשכרות, אל תתפתה לייצג את עצמך. גש לעורך דין המתמחה בבעיות נהיגה בשכרות והתייעץ עימו.    

 

 

 

 

חזרה לדף הבית

ליצירת קשר: [email protected]

או בפקס 035661667