נהיגה בשכרות- האכיפה הפרועה והזלזול בשלטון החוק

בדיקת נשיפה באמצעות הינשוף, אלכוהול בדם, ריכוז אלכוהול באוויר נשוף, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים - החוק התקנות והמציאות

                         

  חזרה לדף הבית                                                                                                                                טלפון 03-5669638       [email protected]

 

 

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- כתבות הערות ותגובות---------

- מומחים - חוות דעת ועדויות---

- פסיקה והליכים תלויים----------

- חקיקה-----------------------------

- שונות------------------------------

 

 

  הצעת השופט חן אביטל ככתבה וכלשונה:

 

השופט חן אביטל הוא שופט  היושב בדין בבית משפט השלום לתעבורה בירושלים. הוא שופט מוערך מאד ובעברו הפסיקה התקדימית המקיפה בעניין הממלא"ז (מד המהירות המוכר בציבור כלייזר), שזכתה להכרה של בית המשפט העליון.

 

גם השופט אביטל נחשף לבעייתיות של החוק והפסיקה בעניין מכשיר הנשיפה, ולא חסך מילים בעניין זה בניסיון להביא לפתרון הגיוני שיהיה מקובל על הכל.

 

השופט מכיר בכך כי לצד הויכוחים העקרוניים על עקרונות האכיפה המכבידה ושאין בה מדרג, יש בעיות נוספות באשר לעצם חוקיות המכשיר, תקינותו והתאמתו להיות מייצר ראיות שאין עליהן עוררין, והדרכים שבהם הוא מתוחזק ומופעל.

 

בניסיונו להביא לפתרון שיניח את דעת המחוקק, דעתה של המשטרה והרשויות המופקדות על זכויות האזרח כמו פרקליטים, לשכת עורכי הדין והסנגוריה הציבורית, העלה הצעה שצריכה להניח את דעת כולם. את המלצתו העלה על הכתב אבל למרבה הצער למרות שעו"ד קולקר הסכים להצעה, לא נימצא מספיק אומץ ורצון טוב מצד נציגי המשטרה לערוך בדיקה ברוח הצעת השופט.

בכך בא לידי ביטוי צורך של רשויות ושליטים באשר הם, להוכיח לנתיניהם מי חזק, מי השולט ובידי מי הכח, תוך התעלמות מדעת הקהל מזכויות האזרח והדגשה של העובדה שהמשטרה רואה בנהג עבריין שיש לצוד ולא אזרח שיש לשרת.

 

הנה הצעת השופט חן אביטל ככתבה וכלשונה:

 

נוכחים : עו"ד קולקר, עו"ד סמו, רפ"ק כתר, עו"ד יוני שניאור, עו"ד בר-שליט, ד"ר פוליצ'וק.

 החלטה 

 לאחר שיחה בת כמחצית השעה מחוץ לפרוטוקול בין הצדדים מציע בית המשפט לצדדים לשקול הסדר דיוני אשר יחול על כלל תיקי התעבורה אותם מנהל עו"ד קולקר, לרבות התיקים המצויים כעת בערעור בבתי המשפט השונים, מתוך מגמה למשוך את לשכת עורכי השין להסכמה לתוך אותו הסדר.

בית המשפט מציע כי מכשיר הינשוף ייבדק על ידי צוות מומחים שזהותו תוסכם בין התביעה לבין ההגנה לבין נציג רשמי של לשכת עורכי הדין ו/או הסנגוריה הציבורית.

המכשיר יועבר לבדיקת אותו צוות באופן שהצוות ילמד את המכשיר ואת תכונותיו, יעיין בכל חומר אשר יוגש לו על ידי הצדדים הנוגעים בדבר ו/או על ידי הציבור הרחב בפרק זמן שיוכתב על ידי בית המשפט וישמע טענות אקדמיות - מדעיות, באשר לאופן הבדיקה של המכשיר ויכולותיו לבצע את אשר היצרן מצהיר כי הוא מבצע.

לאחר שצוות הבדיקה יסיים עבודתו וחווה דעתו באשר לאמינותו של המכשיר וכללי ההפעלה הנכונים לו בתנאי הארץ, , יחווה דעתו הצוות בנוסף לשאלת הסתברות הטעות באותו מכשיר, באשר ליכולתו לשמש מכשיר עליו ניתן להסתמך בהליך פלילי.

לאחר קבלת חוות הדעת בנושא אמינותו של המכשיר וכללי ההפעלה שלו, אם ימצא אמין, תהא תוצאה זו וחוות דעת זו מקובלת על ההגנה באופן שלמכשיר תקום חזקת אמינות, אם תיקבע כזו ומן הצד השני, תחדל המשטרה מלהשתמש בו אם יקבע כי המכשיר אינו אמין.

ההגנה תוכל להמשיך ולטעון טענות משפטיות מכל מין וסוג, לרבות שאלות הדורשות פרשנות משפטית בדבר רמת האלכוהול הנכונה בארץ או האישורים שניתנו למכשיר אם ניתנו כאלה ואחרים מן הבחינה המשפטית הטכנית ועוד ועוד, אך לא בעניין אמינותו של  המכשיר, אם יקבע המכשיר כאמין, להבדיל כמובן משאלות הנוגעותלאופן הפעלתו בשטח ע"י השוטרים, שאלות אשר לעד תהיינה במחלוקת בין התביעה להגנה.

כל התיקים המנוהלים על ידי עו"ד קולקר וכן על ידי עורכי דין אחרים שיצטרפו להסדר זה, יוקפאו בכל הערכאות עד למתן חוות דעת אותה וועדה מוסמכת.

רשמתי לפני את הצעתו של עורך דין קולקר לפיה תיקים המצויים בערעור ואשר הנאשמים באותם תיקים מתקרבים לפסילה בת 12 חודש, אשר תחייבם במבחן עיוני ומעשי, יינתן בעניינם עיכוב ביצוע גזר דין באופן מוסכם.

רשמתי במקביל את הערתו של עו"ד סמו לפיה עיכוב הביצוע, במיוחד בהליך הערעור, הינו בלתי אפשרי מהבחינה הפרקטית ואגף התנועה לא יכול להסכים לכך.

לא בכדי נרשמה כל ההצעה כהצעתו של בית המשפט ולא כתחילת הסכמה מפי הצדדים ולא בכדי לא נרשמו דברי הצדדים עד להערות האחרונות שנאמרו.

בית המשפט מציע לקיים הליך מעין גישור בין הצדדים כדי לנסות ולהגיע להסכמה דיונית על בסיס הדברים שנכתבו לעיל.

תאריך ה- 15.1.08 בין השעות 10 ועד 1300 פנוי ביומנו של בית המשפט, ואם קיימת ראשית הסכמה לדברים האמורים, למרות שברי לבי המשפט כי קיימים פרטים השנויים במחלוקת, ניתן לקיים את הישיבה האמורה בלשכתו של השופט.

הצדדים יודיעו לבית המשפט בין אם טלפונית ובין אם בעל פה האם ניתן לקיים את הישיבה האמורה כאשר מצידה של את"ן יופיע גם עו"ד דן שני.

ניתן היום ב בטבת, תשס"ח (9 בינואר 2008) במעמד הצדדים.

 

                                                                               

אביטל חן 

שופט

 

 

 


 

 

 

- כתבות הערות ותגובות

- ד"ר פוליצ'וק על הניסוי של טננבוים

- הצעת כב' השופט חן אביטל

- הצעת עו"ד דוד קולקר

- 13.4.08 פלוני מאזור חיפה כותב

- כשהחוק מתנגש ברצון לאכוף

- ד"ר (פיסיקה) צבי ברק עו"ד

- קולקר על הניסוי של טננבוים

- עתירה נגד הניסוי מוזמנים להצטרף

- המינוי לניסויי - לא חוקי

- המאבק נגד הניסוי של טננבוים

- המכתב לפרופ' שנער

- עו"ד שניאור: מה מפחיד אותך דוד

 

 

 

 

 

 

מידע רב נוסף יתווסף לאתר באופן הדרגתי ותכוף - כדאי לחזור ולעיין.

 

קורא נכבד: נתקלת בבעיית נהיגה בשכרות, אל תתפתה לייצג את עצמך. גש לעורך דין המתמחה בבעיות נהיגה בשכרות והתייעץ עימו.    

 

 

______________________

 

 

חזרה לדף הבית

ליצירת קשר: [email protected]

או בפקס 035661667