סירוב לתת דגימת דם  סירוב להיבדק בבדיקת נשיפה

 נהיגה בשכרות - האכיפה הפרועה והזלזול בשלטון החוק    www.sanegor.com

          עורך דין דוד קולקר - היוזם והמוליך של המאבק המשפטי והציבורי

חזרה לדף הבית                                                                                                                          [email protected]                    טלפון 03-5661616      

 

מה עוד באתר:

-מידע ותשובות לשאלות נפוצות

- כתבות הערות ותגובות-----------

- מומחים - חוות דעת ועדויות-----

- פסיקה והליכים תלויים------------

- חקיקה-------------------------------

- שונות--------------------------------

 - חדשות ודיווח שוטף

- לפורום דיני תעבורה של ואללה

-עבירת הסירוב

 

סירוב למסור דגימת נשיפה או דם

 כדי לדרוש מנהג למסור בדיקת נשיפה לא צריך השוטר שום סיבה מיוחדת. דרישה כזו יכולה להיות אקראית ולא צריכה להיות מלווה בחשד מוקדם בשכרות.

לעומת זאת אסור לשוטר לדרוש בדיקת דם אל אם כן נוצר אצלו חשד מבוסס לנהיגה בשכרות.

מה פירוש חשד מוקדם? האם שוטר יכול לומר לנהג, יש לך ריח אלכוהול מהפה ולכן אתה חשוד בנהיגה בשכרות - נא למסור בדיקת דם? התשובה היא שלילית. ריח אלכוהול מהפה איננו יוצר חשד לנהיגה בשכרות כשהוא מופיע לבדו. החשד צריך לנבוע מהתנהגות הנהג בזמן הנהיגה או סמוך לה. אם השוטר רואה מכונית הנוסעת בסלאלום או במעבר תמוה מנתיב לנתיב וכשהוא עוצר את הנהג הנהג מחזיק בידו בקבוק משקה - או שהסלאלום הסתיים בתאונה, נוצר חשד המצדיק בדיקת דם. בלי ארוע הנחזה להיות אירוע הנובע משכרות אין לשוטר זכות לדרוש בדיקת דם, ולאזרח יש זכות לסרב.

רבים המקרים בהם מסרב אדם לתת דגימת נשיפה והשוטר מחליט משום מה לדרוש ממנו בדיקת דם כתגובה על הסירוב. לפי החוק הסירוב לנשוף כמוהו כהודאה בשכרות ואין צורך בכלל בבדיקת דם.

למרות הכל רבים הנהגים שסבלו התעללות, שעות של מעצר שווא ואזיקים בגלל הסירוב לנשוף, ולפעמים אפילו איומים בעונשים חמורים בגלל אי מתן דגימת דם, והדבר איננו זוכה לתגובה ראויה של בתי המשפט. מקרה כזה שעבר תחת ידי התחיל בזה שקבוצת שוטרים ארבה לאדם שהיה מוכר לה כאסיר ברישיון, אזקו אותו והשליכה אותו למעצר במשך כמה שעות כשהמטרה האמיתי הייתה לבדוק אם הוא מחזיק ברשותו סמים. משהתבדו, העמידו אותו לבדיקת נשיפה, ומשסרב הועמד לדין בשל סירוב לתת בדיקת דם.... השופט דרורי זיכה אותו, אבל השוטרים העבריינים יצאו מן העניין בלי כל פגע.

מסקנה: אל תסרבו לבדיקת נשיפה או בדיקת דם. אל תנו להיאחז בחוק! מה יצא לכם מהעמידה על החוק והזכויות? קודם תשלמו מחיר כבד, ואחר כך לא יהיה אפילו מי שיעיד לטובתכם ויספר מה אירע באמת.

עבירת הסירוב מקובלת בהרבה מקומות בעולם, אולם למרבה הפלא לא יכול המסרב לבקש בדיקה חילופית. מי שלא מצליח לנשוף לא זכאי לקבל לפי בחירתו בדיקת דם. מי שמפחד מזריקות לא יכול לבקש בדיקת שתן. החוק מחייב עיון מחדש ותיקונים, אבל יותר מכל אמצעי בקרה מובהקים וטובים יותר שימנעו העמדות לדין בלתי מבוססות בעליל.

ועוד מידע בעניין עבירת הסירוב

 

 

חזרה לדף הבית

ליצירת קשר: info@sanegor.com

או בפקס 035661667